HENTBOLUN TÜRKIYEDEKI GELISIMI

   Türkiye de  ; 1934 yilinda , Almanya da egitimlerini bitirip yurdumuza dönen Beden Egitimi Ögretmenlerimiz tarafindan   ülkemizde tanitilmis,   Gazi Egitim Enstitü sü  Beden Egitimi Bölümün de  ve askeri okullarda acik alanlarda Voleybol Federasyonuna bagli  El topu olarak faaliyetlerini sürdürmüstür ;   

 1945 yili yazinda  ilk defa ‘’ Spor Oyunlari Federasyonu ‘’ tarafindan düzenlenen Türkiye El Topu Sampiyonasi yapilmistir.

Yurdumuzda ‘’ El Topu ‘’ olarak taninan Hentbol Oyunu konusunda ilk eser 1934 yilinda ‘’ Türkiye Idman Cemiyetleri ‘’ tarafindan bastirilan kitaptir. Daha sonra 1941 yilinda Gazi Egitim Enstitü sü Beden Egitimi Ögretmeni  HASAN ÖRENGIL  tarafindan bir kitap basilmis ve Hentbolü yaymaya çalismistir. Bireysel bu cabalar daha sonra  Milli Egitim Bakanligi Beden Terbiyesi Genel Müdürlügü tarafindan desteklenmis ve ilk ciddi çalismalar  1975 yilinda , Gazi Egitim Enstitüsü ve Ankara Spor Akedemisi ögretim görevlisi YASAR SEVIM  ve arkadaslari tarafindan  yapilmistir.

  Daha sonra Gençlik ve Spor Bakani ALI SEVKI EREK  ve Beden Terbiyesi Genel Müdürü TALAT AKGÜLÜN gayretleri ile 4 Subat 1976  da Türkiye Hentbol Federasyonu ( THF ) 22.Federasyon olara kurulmustur. Federasyonun kurulmasinda Yasar Sevim ve arkadaslarinin çok büyük emegi vardir.

  Ilk Federasyon Baskani: Yasar SEVIM

  Genel Sekreter              : Ismail Hakki ESEMEN

  Asbaskan                       : Erol ILGIN

  Üyeler                            : Sedat MURATLI , Fahrettin GÜNVAR , Atilla BOSTANCIOGLU , Sahin KÖKTÜRK , Ilhan                                                   ÖZLER , Murat KILIÇ , Sabahattin ERMAN , Turgay KAYAOGLU

  Egitim Birimi As Baskani : Sedat MURATLI

  Egitim Birimi Üyeleri        : Murat KILIÇ , Kayhan BEYHAN , Ahmet SARIYER , Erhan BAYRAMOGLU

  Merkez Hakem Komitesi As Baskani : Ismail Hakki ESEMEN

  Merkez Hakem Komitesi Üyeleri        : Mete ÖKTEM , Atilla BOSTANCIOGLU , Ercan ERSÜ

  Hukuk Danismani Üyesi                       : Dr.Nurullah ERSUL

  Dis Iliskiler ve Olimpiyat Komitesi Temsilcisi : Can SIPAL

  Daha önceden  YASAR SEVIM tarafindan ilk kez yayinlanan Salon HENTBOL oyun kurallari kitabi ve Hentbol Sporu ; Ülkemizde Sporun gercek emekcileri olan Beden Egitimi Ögretmenleri tarafindan sahip cikilmis ve ülkemizin tüm bölgelerine  hizli bir sekilde yayilarak oynanmaya baslanmistir.

Bugün  Erkeklerde; Süper lig –Birinci lig- ( A-B-C-D  guruplari) – Bayanlarda ; Süper lig – Birinci lig  ( A – B guruplari ) deplasmanli oynanmaktadir. Bununla birlikte bölgesel ligler , gençler, yildizlar ,küçükler, minikler ligi   yapilmakta; Üniversite ler, Liseler Ortaokullar ve Ilkokullar  Türkiye sampiyonalari düzenlenmektedir.

  Yildiz A-B ,Genç ve A Milli takimlarimiz Avrupa,Balkan ve Dünya sampiyonasi eleme müsabakalarina katilmaktadirlar.