HENTBOL

OYUNUN TANIMI

  Hentbol Oyunu, iki takim arasinda belirlenmis kurallar çerçevesinde  centilmenlik sinirlari içinde oynanan bir takim oyunudur.

Bir takim  14 kisiden olusur.Ayni anda sahada mücadele eden  7oyuncu ( 6 ‘si saha oyuncusu 1 ‘ kaleci bulunabilir.Diger 7 oyuncu yedek oyunculardir.Bütün oyuncular kendilerine ait degisme sahasinda  kural uygun biçimde her an oyuna girebilir ve çikabilir.Kale sahasi içinde sadece kaleci bulunabilir.

   Her takim oyun kurallari çerçevesinde  topu rakip takimin kalesine atmaya ve kendi kalesini rakibin hücumlarindan korumaya çalisir.Top elle oynanir.Vücudun alt kismi ve ayaklalar disindaki vücut bölümleri ile topa temas edebilir.Yalniz kaleci ayaklari ile savunma yapma hakkina sahiptir.

  Saha oyunculari top elde iken  üç adim atabilirler.Bu anda top hem oldugu yerden, hem de saha içinde devamli olarak bir elde sürülebilir.Eger top sürüsten sonra tutulursa topla birlikte en fazla üç adim atabilir.

  Top elde en fazla üç saniye tutulabilir.Oyun sahasinin ortasindan baslama atisi ile baslar.(Oyuna baslayacak takim ,hakem tarafindan kura ile tespit edilir.)

  Eger bir oyuncu topu rakip kaleye atar ve bu topun tamami kaleye girerse GOL olarak sayilir.Gol sonrasi oyuna baslama ,gol yiyen takim tarafindan orta sahadan hakem düdügü ile baslar.

  Birinci devrenin bitiminden sonra oyun sahalari ve oyuna baslama hakki degisir.Maç sonunda hangi takim daha fazla gol atmissa o takim galip gelir.Eger gol sayilari esitse veya her iki taraf gol atmamissa oyun berabere  kabul edilir.

  Oyun iki saha hakemi ile yönetilir.Kenarda yardimci olarak bir yazi bir saat hakemi bulunur.Hakemler oyun kurallarinin düzenli uygulanmasindan ,oyuncular ise hakemlerin kararlarina uymakla ile yükümlüdürler.