Prof.Dr.Yasar SEVIM

Prof. Dr. Yasar Sevim’in Hayati ve Türk Sporuna Katkilari

 

Prof. Dr. Yasar SEVIM; 10.06.1948 yilinda Göksun’ da dogdu. Ilk, orta ve lise ögrenimini Gaziantep’te tamamladi. 1969 yilinda Gazi Egitim Enstitüsü Beden Egitimi Bölümü’nden mezun oldu. 1970-1974 yillari arasinda Almanya Köln Yüksek Spor Okulunda (Deustche Sporthochschule Köln) Hentbol-Basketbol-Voleybol-Futbol üzerinde ihtisas yapti. 1974-1996 yillari arasinda Ankara 19 Mayis Gençlik ve Spor Akademisinde ve Gazi Üniversitesi Beden Egitimi ve Spor Bölümü’nde Ögretim Üyesi olarak görev yapti.

Gazi Üniversitesi Beden Egitimi ve Spor Yüksekokulu’nda Basketbol, Hentbol ve Antrenman Bilgisi derslerini yürütmektedir. Yüksek ögrenimdeki çalisma süresi içerisinde yurt disi ve yurt içi spor dergilerinde 100’ün inceleme, yazi, makale ve spor konusunda 22 adet kitabi yayinlandi. Spor Bilimlerinde Doktora yapti.

          Almanya ve ülkemizde Basketbol-Hentbol-Futbol oynadi ve Atletizm yapti. Yillarca yurt disinda ve ülkemizde 1.Deplasmanli Basketbol liginde oynadi ve bu dalda Milli Sporculuk düzeyine eristi.

  Basketbol ve Hentbolde deplasmanli ligde takim çalistirmistir.
Prof. Dr. Yasar Sevim’in kazanmis oldugu basarilarindan önemli en olanlari, hentbolde 17 kez Türkiye Lig Sampiyonlugu, 15 kez Türkiye Kupasi Sampiyonlugu,  6 kez GSGM Kupasi, 6 kez Cumhurbaskanligi Kupasi, 3 kez Basbakanlik Kupasi kazanmis olmasi olarak siralanabilmektedir.

Hentbolde Antrenör olarak Avrupa Sampiyon Kulüpler kupasinda takimini yari finale tasidi. Milli takimimizi Üniversiteler Dünya Sampiyonasi’nda 1995 ve 1997 yillarinda Dünya 2.’ligine ulastirdi.

       1976 yilinda Hentbol Federasyonu’nun kuruculugu ve ilk Federasyon Baskanligini yapti. Hentbol Federasyonu’nun kurulmasindan sonra yillarca Milli Takimlar Teknik Direktörlügünü de yürütmüstür.

        IHF Genel Sekreteri Max Rinkenburger 1977'de Almanya'nin Freiburg
kentinde Federasyon Baskani Yasar Sevim'i 35 ülke temsilcisi önünde
ödüllendirerek Türkiye'nin IHF'ye üyeligini ilan etmistir.

        Hentbol A Milli Takimi ilk resmi maçini Federasyon Baskani Yasar
Sevim ve Antrenör Sedat Mutarli denetiminde 12.9.1979 tarihlerinde
Bulgaristan'da Yugoslavya Siplit'de, Akdeniz Oyunlari sirasinda Misir
Milli Takimi ile yapti.

        Eylül 1986 yilinda IHF’nin (Uluslararasi Hentbol Federasyonu) Teknik ve Metodik Komisyon Üyeligine seçilen ilk Türk ögreticisi oldu. 1994 yilindan itibaren EHF (Avrupa Hentbol Federasyonu) Antrenör Metodik Komisyonu Seçilmis Lektör’ü görevini yürütmektedir.

Prof Dr. Yasar Sevim’in almis oldugu en önemli ödüler asagida siralanmistir:

Milliyet Gazetesi Tüm Spor Branslarinda Yilin En iyi Yerli Antrenörü Ödülü. 1991. Istanbul.

Reno-Mais Mart 1991. Seref Kürsüsü. Bursa

1994-1995 Hentbol Sezonu Yilin En Iyi Antrenörü Ödülü. Dük Kravatlari. Istanbul.

1995-1996 Hentbol Sezonu Yilin En Iyi Antrenörü Ödülü. Dük Kravatlari. Istanbul.

1996-1997 Hentbol Sezonu Yilin En Iyi Antrenörü Ödülü. Dük Kravatlari. Istanbul.

GSGM, Federasyonlar ve Diger Kuruluslar Tarafindan birçok Hizmet Ödülü v.b. verildi.

        Kazanmis oldugu birçok ödülün yani sira, 2001 yilinda TMOK ve Türkiye’nin en büyük spor ödülü olan “Türk Sporuna Hizmet Ödülüne” layik görülmüstür.

         “Antrenman Bilgisi”, “Hentbol Teknik-Taktik”, “Basketbol Teknik-Taktik-Antrenman” gibi toplam 23 adet kitabi bulunmaktadir. 9 adet uluslararasi, 51 adet de ulusal yayininin bulunmasi ile birlikte, eserleri ulusal ve uluslar arasi bir çok yayinda atif gösterilmistir.

      Türkiye'de birçok ilke imza atan, seçkin Spor Adamlarinin basinda gelen Prof Dr. Yasar Sevim, halen Gazi Üniversitesi Beden egitimi ve Spor Yüksekokulu’nda Antrenörlük Egitimi Bölüm Baskani’dir.