HENTBOLÜN TARİHCESİ              

            
                                                  
                    

     Araştırmacılara göre orta çağlarda  halk şarkılarının ve eski  Roma da bulunan resimlerin içinde  , Hentbole benzer bir oyunun  oynandığından söz edilmektedir. Kimi araştırmacılara göre  eski çağlarda Yunanistan da  Hentbole benzer bir oyunun  acık alanda ,domuz sidik torbasını şişirerek ve boyanarak oynandığı söylenmektedir.
Ama asıl Hentbolün kökeni  Danimarka da oynanan ‘’Haandboll’ denen bir oyundan gelmektedir.
İlk  Hentbol oyunu  1924 - 1925  yıllarında uluslar arası bir nitelik kazanmış  ve ilk saha hentbol karşılaşması 1925 de Almanya –Avusturya  arasında oynanmıştır.1926  yılı Ağustos ayında Hollanda nın  ‘’ Deen-Haag ‘’şehrindyapılan uluslar arası Amatör Atletizm Federasyonunun 8. kongresinde Hentbol oyunu için resmi oyun kurallarının hazırlanması göreviyle bir komisyon oluşturulmuş ve bu  komisyon kısa zamanda çalışmalarını tamamlamıştır.1928 yılına kadar Amatör Atletizm Federasyonu bünyesinde bir komisyon tarafından yürütülmüştür. Daha sonra 4 Ağustos 1928 tarihinde Amsterdam  şehrinde kendine özgü ‘’ Uluslar arası  Amatör Hentbol Federasyonu ‘’kurulmuş.
  Hentbolün  Avrupa ya ve dünyaya yayılmasında öncü ülke Almanya dır. İlk olarak acık alanda 1936 da Berlin Olimpiyatlarında programa alınmış ve Almanya olimpiyat şampiyonu olmuştur.
   1946 yılında Kopenhag’da sekiz kurucu ülke ,(Danimarka-Finlandiya-Fransa-Hollanda-Norveç-Polonya-İsveç-İsviçre) bir araya gelerek  ‘’ Uluslar arası Hentbol  Federasyonu’’ nu
 ( IHF )kurdular. Kötü hava şartlarında acık alanlarda oynanamayan Hentbol böylelikle Salonlara  taşındı ve  bu tarihten sonra  salon Hentbolü adı altında kısa sürede, Hentbol oyunu  dünyadaki  sevilen  sporlar arasına girmiş ve gereken yerini almıştır.
   Salon Hentbolü  ilk olarak 1972 Münih Olimpiyat oyunlarında salon sporları programında yer alarak ,bugün  Olimpiyatlardan başka, A-B-C Dünya şampiyonaları ,Avrupa şampiyonaları, Balkan şampiyonaları, Akdeniz oyunları, Üniversiteler ve Liseler (ISF) dünya  şampiyonaları yapılmaktadır.